A műanyagok 7 fajtája | Melyik mehet a szelektívbe?

A műanyagok esetében összesen 7 fajtát különböztetünk meg, melyek két részre oszlanak az újrahasznosítható és a nem újrahasznosítható anyagok között.

Az alábbi táblázatban összegyűjtöttük, hogy melyik jel milyen fajta műanyagot takar, és azt szabad-e a szelektív hulladékgyűjtőbe dobni vagy sem.

  • PET/PETE (polietilén-tereftalát): Rendkívül elterjedt műanyag fajta, melyet főként italos palackok, élelmiszer-tároló edények, textíliák és különböző csomagolóanyagok gyártására használnak. Újrahasznosíthatósága is kiemelkedő, ezért széles körben alkalmazzák például ruházati cikkek, palackok előállítására.
  • HDPE (nagy sűrűségű polietilén): Erős, rugalmas és tartós műanyag, amelyet széles körben használnak különféle termékek előállítására, mint pl. italos palackok, tisztítószeres flakonok, szemetes konténerek, stb. Könnyen megoldható az újrahasznosítása, mely során többek között ismét palackok készülnek belőle.
  • PVC (polivinil-klorid): Két fajtája van, a lágy és a kemény PVC; mindkét fajtájából sokféle tárgyat készítenek. Lágy PVC-ből készül például elektromos kábelek bevonó rétege vagy a kerti locsolótömlő. Kemény PVC-ből főleg a mindenki által ismert PVC-csöveket és padlóburkoló lapokat gyártják. Ez az egyik legnehezebben újrahasznosítható műanyag, így csak ipari mennyiségben szokták.
  • LDPE (kis sűrűségű polietilén): Rugalmas, könnyen hajlítható műanyag – főként csomagolóanyagok, például műanyag zacskók, fóliák, palackok gyártására használják. Újrahasznosítása során új műanyag termékeket, például újabb zacskókat, szemeteszsákokat állítanak elő belőle. Az LDPE lebomlási ideje 500-1000 év is lehet, így az újrafelhasználása különösen fontos.
  • PP (polipropilén): Népszerű és sokoldalú műanyag, amelyet széles körben alkalmaznak különböző iparágakban. Általában csomagolóanyagok, élelmiszer-tároló edények, palackok, gyógyszertári csomagolások alapanyagaként szolgál. Az újrahasznosítás során aprítják, tisztítják és új csomagolóanyagok, autóipari alkatrészek, stb. gyártásához használják fel.
  • PS (polisztirol): Könnyen formázható, olcsó műanyag, amit leggyakrabban egyszer használatos étkezési eszközök, poharak, dobozok, illetve csomagolás során termékvédelemre használnak. Alapjában véve újrahasznosítható anyag, de ez Magyarországon nem megoldott, így nem dobhatjuk a szelektív hulladékgyűjtőbe.
  • Egyéb: Ide tartozik minden más, ami az első 6 kategóriába nem illik bele – ilyenek a kevert műanyagok vagy az olyan speciális alapanyagok, melyek újrahasznosítása bonyolultabb. Pl. italos kartondobozok, PLA-ból készült csomagolóanyagok, stb.

További bejegyzéseink

A műanyagok 7 fajtája | Melyik mehet a szelektívbe?

A fenntarthatóság és a környezetvédelem egyre fontosabb szerepet játszik mindennapi életünkben, így a hulladékkezelés és [...]

Mi így indultunk neki 2025-nek

Évek óta szívügyünknek tekintjük a környezetszennyezés visszaszorítását, melyet igyekszünk mind a kínálatunkban – többek között [...]

Hamarosan startol a Baja Garden

Szeretjük Baját, minden tulajdonságával együtt, mindemellett a nagyobb rendezvények kivételével nemigen volt lehetőségünk rendszeres programként [...]

Kifinomult és elegáns – 2025 színe a MOCHA MOUSSE

A Pantone Color Institute által választott ÉV SZÍNE minden évben meghatározó befolyással bír mind a [...]

Egy csokorban 🎄 Karácsonyi kiegészítő csomagolások

Már a kezdetben kitűztük magunknak célként, hogy olyan termékeket is kínáljuk vásárlóinknak, melyekkel ki tudnak [...]

Tekercsben, erősebb ragasztóréteggel

A karácsonyi igények legnagyobb intenzitással a tekercses öntapadó matricáink irányába mozdulnak, mozdultak el az elmúlt [...]

Adj új értelmet a használt kartondoboznak!

Mi lenne, ha a hulladékot nem csak eldobnánk, hanem újraértelmeznénk és új életet adnánk neki? [...]

Page translation/Oldal fordítása
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Iratkozz fel hírlevelünkre, mi pedig megajándékozunk egy 5% kedvezményes kuponkóddal, melyet 1 alkalommal, további feltétel nélkül érvényesíteni tudsz webáruházunkban leadott rendeléseidnél.
A feliratkozás után egy megerősítő email érkezik hozzád, majd ha azt visszaigazoltad, küldjük automatikusan a kedvezménykódot.

=
Kérjük fogadd el az alábbiakat: