Tudomány és kultúra egy helyen
Legtöbbünket vonzza a csillagos éj, a hatalmas, határtalan égbolt, az ismeretlen… Szeretnéd közelebbről megismerni az univerzumot? Városunkban számos lehetőség van erre a Bajai Csillagvizsgálónak és nagytudású csillagászainak hála. Nem látogattál még el egy programjukra sem? Pedig nem érdemes kihagyni, páratlan élményben lehet részed, ha belepillantasz a távcsőbe.
A CSILLAGVIZSGÁLÓ ›
A Tóth Kálmán utcai csillagvizsgáló már 1955-ben megkezdte működését, egy bajai amatőr csillagász, Borbás Mihály kezdeményezésének és számos segítőjének köszönhetően. Az épület mellett található Borbás Mihály Bemutatótermet tiszteletből róla nevezték el. Az idő múlásávál a kutatómunka teljes mértékben kitelepült a város külterületére, a szegedi úti létesítménybe. A belvárosban található csillagvizsgáló ma már csak csillagászati programok, előre megbeszélt, csoportos előadások során nyitja meg kapuit.
PROGRAMOK ›
Az égbolt szerelmesei jegyezzék fel maguknak a Csillagászat Napja, a Múzeumok Éjszakája és a Kutatók Éjszajája időpontjait, ilyenkor ugyanis minden évben érdekes előadásokkal, programokkal készülnek a szervezők. Egy ideje minden hónapban egyszer megrendezésre került a Távcsöves Est, ahol az éppen aktuális csillagászati érdekességeket tekinthettük meg – bízunk benne, hogy a jövőben is lesz lehetőség erre.
A BEMUTATÓTEREM ›
Ezzel ellentétben a Borbás Mihály Bemutatóterem minden hétköznap várja a látogatókat, általában havonta cserélődő kiállításaival. Számtalan kiállító és sokféle művészeti ág vonultatta már fel magát ott, a festészettől kezdve a fotózáson át a szobrászatig. A kiállításmegnyitókon az érdeklődők a rövid felkonferálás után magával az alkotóval is találkozhatnak. A terem különböző csoportoknak is otthont ad, ott szokott ülésezni például a Duna Fotóklub Egyesület, illetve a diákok csillagászati szakkörre is járhatnak.
PÁLYÁZATOT NYERTEK ›
Jövő nyárra megszépül a Bajai Csillagvizsgáló egy szerb-magyar közös pályázat révén – a munkálatokat már idén megkezdik. A projekt részeként a bemutatóterem épületére egy 6 méter átmérőjű, állítható magasságú kupolát építenek, a hátsó részére pedig emeletet húznak fel, ahol a szakköröket fogják tartani. A kiállítótér természetesen marad, azonban kibővül és modern technikával szerelik fel. Ezen kívül a Baja közelében található, Illancs nevű területen kis csillagvizsgáló torony és több állomásos “naprendszer sétány” kerül megépítésre.
ELÉRHETŐSÉGEK:
6500 Baja, Tóth Kálmán u. 19.
Telefon: +36 79 885 935 | E-mail: [email protected]
Weboldal | Facebook oldal