Az eddigi egyik legfenntarthatóbb megoldás
Egyre több alternatíva kerül kifejlesztésre a hagyományos, nem környezetbarát csomagolóanyagokra. Többek között ilyen a gombából készült csomagolóanyag, most pedig egy újabb újdonságról számolhatunk be, ami a fűrost és a papír keveréke.
Ennek az új anyagnak számos előnye van:
- környezetbarát,
- teljes mértékben újrahasznosítható,
- biológiailag lebomlik,
- jelentősen kevesebb vízet kell felhasználni az előállításához,
- kevesebb üvegházhatású gáz képződik,
- és sok energiát is spórolunk.
Lássuk hogy is néz ki ez számokban. Egy tonna FAPÉP előállításához 6000 liter vízre és 5000 kilowattóra energiára van szükség, míg ugyanennyi FŰROSTHOZ összesen 2 liter víz és 137 kilowattóra energia.
Több vállalat is megkezdte már az alkalmazását ennek a fűrostból és újrahasznosított papírból készített csomagolóanyagnak. A Scheufelen német cég kartondobozokat, kartontálcákat készít belőle gyümölcsöknek és zöldségeknek, a finn Huhtamaki pedig tojástartókat gyárt, amelyeknek az 50%-a fűrost.
A kevesebb víz -és energiahasználat mellett azt is figyelembe kell venni, hogy a fáknak évek kellenek mire megnőnek, illetve a levegő szempontjából is fontos szerepük van – míg a fű gyorsan visszanő és így újra felhasználható. Mi mindenképp szorgalmaznánk ennek a fenntartható megoldásnak az elterjedését.