A műanyag újrahasznosítása 3 lépésben
A műanyaggyártás 1950 óta rohamosan megnőtt, 1,5 milliárd tonnáról 2007-re 270 millió tonnára emelkedett a műanyag éves előállítása. Amellett hogy a műanyag évszázadok alatt bomlik le, az égése során olyan veszélyes gázok keletkeznek, amelyek rákkeltő hatással lehetnek szervezetünkre. Mindez persze csak akkor igazán probléma, ha nem kezeljük megfelelően a hulladékot. Mit tehetünk ez ellen?
A nem szelektíven gyűjtött műanyag a többi vegyes hulladékkal együtt sokszor a tengerekben, óceánokban végzi, ahol komoly veszélyforrást jelentenek az élővilág számára. Az állatok könnyen belegabalyodhatnak egy-egy zacskóba, de sok hal gyomrában is találnak apró műanyagdarabkákat, ami végül visszakerül a fogyasztói társadalomba.
A műanyaggyártást a szelektív hulladékgyűjtéssel és az újrahasznosítással igyekeznek visszaszorítani.
Lássuk hogyan is zajlik ez a folyamat!
1.) A szelektív hulladékgyűjtő konténerekből a feldolgozó üzembe szállítják a különböző palackokat, flakonokat és egyéb hulladékokat, ahol szín szerint kiválogatják, majd tömörítéssel bálázzák őket.
2.) A bálázott hulladékot elszállítják a hasznosító cégekhez, ahol az egynemű műanyagokból aprítással darálékot készítenek, vagy granulálással tovább porszemesítik.
3.) Az így előállított anyag alkalmas az újrafelhasználásra, akár műanyag termékekhez, csomagolásokhoz, akár fóliafúváshoz.
Mihez kezdj a műanyag hulladékkal?
Az interneten rengeteg ötletet találhatunk már a hulladék kreatív és praktikus felhasználására. Gondoltad volna, hogy PET palackból készülhet például virágtartó vagy tolltartó is? Ha nincs kedved ilyen projektekbe belekezdeni, arra figyelj oda, hogy a szelektív gyűjtőbe dobd a különböző hulladékokat, hogy újrahasznosíthassák és ne a környezetben kallódjanak.
Szelektíven gyűjtenéd a hulladékot, de bizonytalan vagy, hogy mit melyik konténerbe kell helyezni? Olvasd el Szelektív Hulladékgyűjtés Kisokosunkat!